ادوب کانکت یا اسکای روم؟

افزایش برگزاری کلاس‌های آنلاین و نیاز به استفاده از پلتفرم‌ها و ابزاهای مناسب این سوال مهم را به دنبال خواهد داشت: بهترین و مناسب‌ترین پلتفرم برگزاری کلاس آنلاین کدام است؟
از آنجایی که ادوب کانکت و اسکای روم از پلتفرم‌های شناخته شده برای برگزاری کلاس‌های مجازی، جلسات آنلاین و وبینارها هستند دومین سوال مهم این است که ادوب کانکت یا اسکای روم؟؟
برای یافتن پاسخ این سوال به معرفی مختصر هر پلتفرم و مقایسه (دیدن جدول مقایسه) آنها می‌پردازیم:


این ویدئوی مقایسه می‌تواند راهنمای شما برای یک انتخاب بهتر باشد......

 

 


ادوب کانکت Adobe Connect:

ادوب کانکت (Adobe Connect) یکی از قدرتمندترین پلتفرم‌های ویدئو کنفرانس دنیا محسوب می‌شود و جهت برگزاری جلسات آنلاین تحت وب، وبینارها و آموزش الکترونیک (کلاس مجازی)، جلسات کاری و کلاس‌های درسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این پلتفرم به شکلی طراحی شده است که خود را با سرعت اینترنت کاربر تطبیق دهد. به عبارت دیگر داده‌های ارسال شده توسط مدیر کلاس یا دانش‌پژوهان، به‌صورت رمزهای بسیار فشرده به مقصد می‌رسند تا توانایی بازخوانی را با هر میزان سرعتی از اینترنت داشته باشند.
برنامه ادوب کانکت به‌راحتی روی همه دستگاه‌های موبایل یا کامپیوتر نصب می‌شود و هیچ مشکلی برای بازخوانی در مرورگرهای مختلف ندارد. به همین دلیل توانسته است نام خود را در گوگل ترند جای دهد و امتیاز بالایی کسب کند.

**همه چیز درباره ادوب کانکت

استفاده از ادوبی کانکت برای کاربران ایرانی دردسرها و معایبی هم داشته که اغلب آنها در نسخه جدید آن رفع شده است. بزرگترین ایراد نسخه‌های قبلی ادوبی کانکت این بود که بدون نیاز به نصب فلش پلیر و نرم افزار ادوبی کانکت در گوشی یا کامپیوتر امکان شرکت در کلاس برای کاربران نبود. کاربرها ابتدا باید فلش پلیر و ادوبی کانکت را روی سیستم خود نصب می‌کردند بعد می‌توانستند وارد کلاس شوند. در نسخه جدید ادوبی کانکت، این نقص برطرف شده و کاربران چه با گوشی و چه کامپیوتر بدون نصب هیچ برنامه اضافه‌ای و از طریق براوزر امکان ورود به کلاس را دارند.
نقص دوم عدم پشتیبانی از فونت فارسی و بهم ریختن فونت در چت و یادداشت و نظرسنجی و … بود. که این هم در نسخه جدید که توسط شرکت پردیس تهیه شده است برطرف گردید یعنی اگر کاربران از طریق وب وارد کلاس شوند فونت فارسی کاملا درست و بدون بهم ریختگی نمایش داده می‌شود. ولی اگر با اپلیکیشن وارد کلاس شوند مشکل فونت همچنان وجود دارد.

**کلاس مجازی ادوبی کانکت را از کجا بخریم؟

اسکای‌روم Skyroom:

اسکای‌روم یک سامانه اشتراکی برگزاری کلاس آنلاین است. بزرگترین مزیت اسکای روم سادگی و فارسی بودن آن است و بزرگترین ایرادش قطعی‌های مکرر و تاخیر در انتقال صدا و تصویر است که بسیاری از کاربران خود را کلافه کرده است. این سرویس هم به صورت تحت وب و هم در مرورگرهای رایج به سادگی قابل اجرا است و از آن‌جا که نیازمند نصب نرم افزار خاصی نیست، شما حتی در موبایل و تبلت هم می‌توانید از آن استفاده کنید.
در ادامه به سوال اصلی و مهم خود بازمی‌گردیم:

ادوب کانکت بهتر است یا اسکای روم؟

ادوب کانکت یا اسکای روم؟امکانات و قابلیت‌های اسکای روم در مقایسه با ادوبی کانکت بسیار کمتر است. مثلا امکان ضبط کلاس و دسترسی کاربران به فیلم کلاس‌های برگزار شده، امکان گروه‌بندی اعضای کلاس در اسکای‌روم وجود ندارد. ولی مزیت آن سادگی و فارسی بودن پنل آن است که برای استفاده مدارس ابتدایی و کاربران مبتدی مناسب است. که البته در نسخه تحت وب ادوب کانکت امکان استفاده از یک محیط فارسی نیز مهیا شده است.

قابل توجه‌ترین نکته در مقایسه ادوب کانکت و اسکای روم موضوع قیمت می‌باشد:

هزینه برگزاری کلاس و وبینار در اسکای روم به نسبت امکانات کمی که دارد مثلا عدم امکان ضبط کردن جلسه و محدودیت در تعداد ویدئوهای همزمان و ... نسبتا بالاست.
مثلا: برای تهیه پلن 30 کاربره یک ماهه از ادوب کانکت پردیس با امکانات ضبط جلسه و محیط فارسی و عدم محدودیت در تعداد ویدوئوهای همزمان باید مبلغ 79,000 هزار تومان پرداخت کنید.
در حالی برای تهیه همین پلن از اسکای روم با امکانات کمتر برای یک ماه باید 390,000 هزار تومان پرداخت شود.

**10 نکته کلیدی قبل از خرید سرور ادوبی کانکت

جدول مقایسه ادوب کانکت و اسکای روم:

امکاناتاسکای رومSkyroom
اسکای‌روم
 
ادوبی کانکتAdobe
Connect
 
اشتراک دسکتاپ، اشتراک فایل، اشتراک اسلاید، وبکم، وایت برد، میکروفون، چت

wrong

wrong

قابلیت مدیریت و زمان‌بندی کلاس‌های مرکز آموزش یا مدرسه در طول دوره

wrong

wrong

سازگاری با زبان فارسی در مرورگر، پشتیبانی فارسی و چت فارسی

wrong

wrong

امکان ذخیره‌سازی فایل‌های مرکز آموزش و مدرسه

wrong

wrong

امکان جانمایی لوگو و حذف نشان تجاری

wrong

wrong

پشتیبانی از همه سیستم عامل ها

wrong

wrong

برگزاری انواع نظرسنجی

wrong

wrong

تعیین دامنه اختصاصی

wrong

wrong

وب سرویس

wrong

wrong

قابلیت ضبط کلاس

wrong

wrong

اپلیکیشن موبایل

wrong

wrong

خرید با درگاه بانک‌های داخلی

wrong

wrong

مطالب مرتبط:

همه چیز درباره ادوب کانکت

آموزش ادوب کانکت