چگونه در سرور ادوب کانکت فارسی کلاس مجازی برگزار کنیم؟

امروزه روش‌های سنتی آموزش هم مانند موارد بی‌شمار دیگری در دنیا جای خود را به روش‌های بروز و جدید داده‌اند. با همه‌گیری ویروس کرونا و شرایط حاکم بر جامعه تمامی کسب‌وکارها و حتی آموزش‌ها و برگزاری کلاس‌ها نیز تحت تأثیر و تنش قرار گرفته‌اند.

بسیاری از کلاس‌های مدارس، دانشگاه‌ها و دیگر آموزش‌ها در حال حاضر به صورت مجازی برگزار می‌شود.کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت مدتی است که بسیار مورد استفاده قرار گرفته و در سراسر جهان از نرم‌افزار ادوب کانکت برای برگزاری کلاس‌ها و آموزش‌های متنوع استفاده می‌شود. نباید اجازه دهیم هیچ عاملی مانع از انجام کار و یا هدف ما شود، باید با شرایط همراه شد و خود را بروز نگه داریم. در این دنیا ارتباطات و قدرتی که فضای مجازی برای خود بدست آورده است، اگر متکی به روش‌های سنتی و قدیمی باقی بمانیم، رقابت را باخته و خیلی زود فراموش خواهیم شد

 

 

البته سرور ادوب کانکت تنها برای کلاس‌های آموزشی درسی نبوده و برای کسب و کارها نیز می‌توان از آن استفاده کرد. کار کردن با این سرور کار سخت و دشواری نیست و شما به راحتی می‌توانید با آن کلاس‌های خود را برگزار کنید. در این مقاله می آموزیم که چگونه در سرور ادوب کانکت فارسی کلاس مجازی برگزار کنیم؟
شما بعد از ساخت اکانت در این سرور و ورود به آن می‌توانید برنامه درسی خود را ایجاد کنید. سپس می‌توانید کارهای دیگر مانند اضافه کردن ثبت‌نام و یا ارسال یادآوری را نیز انجام دهید. برای ایجاد یک برنامه‌ی درسی، مراحل زیر را باید انجام دهید.

ورود به صفحه برگزاری کلاس مجازی

برای اینکه شما بتوانید به صفحه‌ی اصلی راه پیدا کنید به یک آدرس URL و همچنین یک یوزر و پسورد نیاز دارید، این موارد معمولاً از طریق آموزشگاه، مدارس و یا دانشگاه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. ابتدا برای برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت فارسی نرم‌افزار را روی سیستم خود اجرا کرده و آدرس URL که در اختیار دارید را در کادر مورد نظر وارد کنید. سپس روی گزینه Continue کلیک کرده و در مرحله بعد یوزر و پسورد خود را وارد کنید تا به مرحله ایجاد و برگزاری کلاس آنلاین راه پیدا کنید.

ورود به صفحه برگزاری کلاس مجازی سرور ادوب کانکت

ورود به صفحه برگزاری کلاس مجازی سرور ادوب کانکت پردیس

ساخت کلاس در ادوبی کانکت

شما بعد از نصب و انجام کارهای مقدماتی نرم‌افزار می‌توانید در آن کلاس برگزار کنید که ابتدا باید وارد جلسه‌ی کلاس خود شده و سپس دیگران را از راه‌های متفاوتی مانند ایمیل به کلاس خود دعوت کنید. شما می‌توانید از قبل، جلسات خود را برنامه‌ریزی و دسته‌بندی کنید. در کلاسی که به‌صورت مجازی از طریق این سرور برگزار می‌کنید حضور افراد برای شرکت را می‌توانید بپذیرید و یا رد کنید. البته کارهای دیگری نیز می‌توانید برای شرکت‌کنندگان در نظر بگیرید که تمامی این موارد به نوع کلاس و خواست شما بستگی دارد. اما برای ایجاد یک کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت مراحل زیر را باید انجام دهید.
گام اول: زمانی که یوزر و پسورد را وارد کرده و وارد اکانت مدیریتی خود شدید از قسمت نوار تب و یا سربرگ گزینه Meeting را انتخاب کنید.
گام دوم: از میان گزینه‌های موجود اگر کلاسی از قبل دارید وارد آن شده و یا اگر می‌خواهید یک کلاس جدید داشته باشید New Folder را انتخاب کنید. با این کار شما به‌راحتی می‌توانید کلاس‌های متعدد خود را دسته‌بندی کرده و نظم خوبی در سرور برای برگزاری کلاس‌هایتان ایجاد کنید.

ساخت کلاس در ادوبی کانکت

گام سوم: زمانی که جلسات و کلاس‌های مجازی خود را دسته‌بندی کردید، باید روی گزینه New Meeting کلیک کنید. با انتخاب این گزینه شما وارد مرحله‌‌ی بعد برگزاری کلاس مجازی خواهید شد.
گام چهارم: وارد شدن به مرحله بعد گزینه‌های متعددی پیش‌روی شما می‌گذارد که شما می‌توانید یک نام برای کلاس خود در قسمت نام انتخاب کنید. در بخش Summery می‌توانید هر توضیحی که مایل هستید در مورد کلاس و یا جلسه خود بنویسید که کاربران زمانی که بخواهند در کلاس شما شرکت کنند این توضیحات را مطالعه کنند. برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت سخت نیست اما نیاز به‌دقت شما نیز دارد. شما باید یک URL مخصوص کلاس خود ایجاد کنید که در قسمت Custom URL می‌توانید این کار را انجام دهید. اما چگونه بتوانیم ورود و خروج کاربران را کنترل کنیم؟ شما از قسمت Access می‌توانید این کار را انجام دهید که 4 حالت مختلف نیز دارد:

 • تمامی کاربران سرور ادوب کانکت امکان ورود به کلاس شما را داشته باشند.
 • هر کاربری که آدرس URL کلاس را دارد بتواند وارد شود.
 • تنها کاربرانی که معرفی شده‌اند بتوانند وارد شوند و مهمانان اجازه نخواهند داشت.
 • کاربران تعریف شده و مهمانان با تأیید، اجازه‌ی شرکت در کلاس را داشته باشند.

هرکدام از این روش‌ها را می‌توان مورد استفاده قرار داده و این کاملاً به شما بستگی دارد که کدام روش را برای برگزاری کلاس مجازی خود انتخاب می‌کنید.
گام پنجم: در انتها و بعد از طی کردن تمامی این مراحل روی گزینه‌ی Finish کلیک کرده تا کلاس شما ساخته شود.
گام ششم: سپس با کلیک روی finish وارد مرحله بعدی خواهید شد.

ساخت کلاس مجازی در ادوبی کانکت

ساخت کلاس در ادوب کانکت

فعال‌سازی میکروفون در ادوب کانکت

شما می‌توانید برای برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت زمانی که نیاز دارید روی علامت میکروفون که در قسمت میانی بالای صفحه قرار دارد کلیک کنید تا بتوانید در کلاس صحبت کنید. البته هر زمان که بخواهید می‌توانید این دسترسی را قطع کنید. اینکه کاربران بتوانند در کلاس آموزشی نیز صحبت کنند در سرور ادوب کانکت با پذیرش برگزارکننده امکان‌پذیر است. کاربر درخواست داده و زمانی که برگزارکننده تأیید کند به او امکان صحبت داده می‌شود، البته شما که میزبان هستید می‌توانید به‌صورت یک‌طرفه، دسترسی هر کاربر را که مایل باشید برای صحبت کردن قطع کنید.

فعال سازی میکروفون در ادوب کانکت

ضبط کلاس در ادوب کانکت

اگر تنظیمات مربوط به صدای کلاس را چک کرده و همه چیز درست است، در صورت تمایل می‌توانید کلاس آموزشی خود را ضبط کنید. برای این منظور روی گزینه Record Meeting کلیک کنید تا تمامی کلاس برگزار شده به‌صورت یک فیلم در سرور شما ذخیره شود. همچنین با کلیک مجدد روی همان گزینه می‌توانید به ضبط پایان دهید. فیلم ذخیره شده در طول ترم در اختیار میزبان و کاربران همان کلاس قرار خواهد داشت.

ضبط کلاس در ادوب کانکت

ضبط کلاس های ادوب کانکت

متوقف کردن ضبط کلاس در ادوب کانکت

پایان کلاس برگزار شده در ادوب کانکت

زمانی که برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت به پایان رسید می‌توانید با کلیک روی گزینه End Meeting کلاس خود را به پایان برسانید. توجه داشته باشید که اگر در حال ضبط کلاس خود هستید، حتماً قبل از خاتمه دادن به کلاس، ضبط آن را متوقف کنید. البته شما می‌توانید جلسه و یا کلاس خود را در حالت آماده باشد نگه دارید و زمانی که خواستید دوباره به آن بازگشته و ادامه دهید.

پایان کلاس در ادوب کانکت

 

اقدامات مهم برای برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت فارسی

به‌خوبی می‌دانید که این نرم‌افزار بسیار پیشرفته بوده و میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان در حال استفاده از گزینه‌های مختلف آن هستند. اما برای درست و بدون نقص کار کردن ادوب کانکت نیاز به یکسری اقدامات دارید که باید قبل از برگزاری کلاس آن‌ها را در نظر بگیرید. در ادامه تعدادی از این موارد را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • سیستمی که از آن استفاده می‌کنید باید دارای هدست، میکروفون و یا بلندگو باشد.
 • بیش از 400 مگاهرتز به سرعت پردازنده برای سیستم خود نیاز خواهید داشت.
 • تنظیمات پخش صدا و ضبط آن را در ویندوز خود با دقت و صحیح باید انجام داده باشید.
 • 512 مگابایت حداقل فضای آزاد RAM سیستمی است که به آن نیاز دارید.
 • برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت نیاز به نصب آخرین نسخه موجود از این نرم‌افزار روی سیستم شما دارد.
 • همچنین باید آخرین نسخه از مرورگرهای کروم، موزیلا و یا اکسپلورر را نیز روی رایانه خود داشته باشید.
 • حداقل سرعت اینترنتی که برای برگزاری کلاس مجازی نیاز دارید Kb/S 256 است.
 • نرم افزارهای Word ،PowerPoint و Adobe Reader نیز باید روی سیستم شما نصب شده باشند.
 • همچنین به نصب آخرین نسخه موجود از Flash Player روی رایانه خود نیاز دارید.

جمع‌بندی

سرور ادوب کانکت زندگی را برای انسان‌ها بسیار آسان کرده است. شما به‌راحتی می‌توانید در آن کلاس برگزار کرده و یا در کلاس‌های مورد نظر خود شرکت کنید و حتی کلاس‌ها را به صورت یک فیلم در اختیار داشته باشید. همان‌طور که اشاره کردیم برگزاری کلاس مجازی در سرور ادوب کانکت فارسی اصلاً کاری سخت نبوده و نیاز به دانش نرم‌افزاری خاصی ندارد. اگر مراحل گفته شده را به درستی و مرتب طی کنید در پایان یک کلاس بدون نقص برگزار خواهید کرد. امکانات و قابلیت‌های این سرور قدرتمند به همین‌جا ختم نشده و شما می‌‌توانید با توجه به نیاز خود از دیگر امکانات آن نیز بهره‌مند شوید. پیشنهاد می‌کنیم نرم‌افزار نصب شده روی رایانه خود را همیشه بروز نگه داشته و از آخرین نسخه موجود در بازار استفاده کنید.
هرچند که شما از طریق تلفن‌های همراه هوشمند که سیستم‌عامل‌های اندروید و یا iOS دارند نیز می‌توانید به این سرور متصل شوید، اما بهتر است برای راحتی کار و استفاده از بالاترین کیفیت کلاس از رایانه‌ها استفاده کنید. البته نرم‌افزار حجم بالایی نداشته و نصب و راه‌اندازی بسیار آسانی دارد.